Základní škola a Praktická škola,
Rychnov nad Kněžnou, Kolowratská 485
 

Dobrý den A + M + D + E + T + R!

Zdravím vás i vaše rodiče. Jsem ráda, že jste si přišli pro pracovní sešity, listy, nakopírované materiály atd. Ušetříte si tím spoustu času a vaše práce bude zase o něco zajímavější, efektivnější. Děkuji vám za e-maily, které posíláte a díky kterým vidím, že stále pracujete. Rodičům děkuji za trpělivost, kterou s dětmi mají a uvědomuji si velice dobře, že to dá někdy velkou práci děti přemlouvat k nějaké činnosti. Rodiče, vydržte a nepolevte jim, prokazujete jim tak velkou službu!
 
Práce bude konkrétněji popsána každý den v e-mailech a ve video návodech, které vám chodí, takže video návodů bude víc a víc. Zde tedy všeobecné shrnutí učiva na tento týden. 
 
Český jazyk, 7. roč.
Stále opakujeme a opakovat budeme:

 1. Rody podstatných jmen – zkuste si nové cvičení zde: https://www.umimecesky.cz/rozrazovacka-rody-podstatnych-jmen-1-uroven/112. Můžete zkusit i tuto variantu: https://www.umimecesky.cz/tetris-rody?source=explicitKC#, kde ovládáte hru šipkami na klávesnici. Je to sranda, zkoušela jsem to taky :-)

 2. Vyjmenovaná slova, těch není nikdy dost https://www.umimecesky.cz/diktaty?class=-1&grade=-1 Zvolte si jedno písmeno a udělejte si cvičení. Je to na chvilku. Buďte poctiví a každý den si všechna vyjmenovaná slova v průběhu dne vyjmenujte. Pro odvážlivce a zdatné písaře na počítači si můžete nechat nadiktovat diktát on-line https://www.umimecesky.cz/mluvene-diktaty-agent-bob/37. Taky jsem si ho zkusila.

 3. Nové učivo vzory rodu ženského probereme na video návodu. Shrneme určování rodu. Tento týden se však naučíme koncovky podstatných jmen rodu ženského (Jezdíme do Opavy. Žáby sedí u lípy atd.)

 
Čtení
Dostali jste sešity literatury, od této chvíle veškerá četba z čítanky bude mít zápis v sešitě. Pokračujte ve čtení knížky dle vlastního výběru. Číst denně alespoň 10 min nahlas je nutné. Aktuální čtení z čítanky a doplňující otázky k textu dostanete v e-mailu.
          Protože se blíží Velikonoce, jedním z článků, který si přečtěte, je zde: https://living.iprima.cz/velikonoce/vite-proc-malujeme-vajicka-pleteme-pomlazku-co-znamenaji-velikonocni-tradice. O Velikonocích dostanete tento týden více informací.

 
Anglický jazyk
V anglickém jazyce probíráme aktuálně téma Food and drink a frázi What do you like? Tento týden přidáme slovesa, trochu gramatiky (vše jste dostali na okopírovaných papírech) a stále budeme opakovat to, co už umíme. Be hardworking and don´t be lazy! Co to znamená? Překladač pomůže.
 

Matematika
Stále opakujte

 1. písemné sčítání, odčítání v řádku, písemné násobení jednociferným číslem – nyní můžete pracovat i v pracovním sešitě (str. 6, 10)

 2. písemné násobení dvojciferným číslem (uč. str. 33 – 35, pracovní sešit str. 11-13), dbejte na správný zápis čísel ! ! !

 3. Nové učivo: Dělit jednociferným číslem zkusíme až tento týden, video návod v e-mailu. V uč. jsme na str. 40, v pracovním sešitě na str. 13-16). V e-mailech si vše upřesníme.
   

Dějepis
Stále máme husitské války. Tento týden si povíme něco o Václavu IV. (nejst. synu Karla IV.) a jeho bratru Zikmundu Lucemburském. Dále se vyprávíme na bojiště a na další týdny budeme jen a jen válčit (doufám, že jen pomyslně :-)). V uč. jsme na str. 46-47. Otázky k textu + zápis bude v e-mailu. Prověrka z dějepisu min týden dopadla dobře, chválím vás!
 

Zeměpis
Tento týden probíráme náš Královehradecký kraj. V učebnici jsme na str. 44 - 45. Platí vše jako v předešlých týdnech, tedy:

 1. kraj si prohlédněte na mapě https://mapy.cz/zemepisna?x=15.8448762&y=50.4304272&z=9&source=regi&id=6. Povrch jsme probrali min týden, nyní si všímejte měst, památek, významných míst. Sami aktivně klikejte na místa, která vás zaujala a která neznáte. Věřte mi, je to velmi zajímavé a poučné!

 2. vyhledávejte obrázky na internetu, abyste měli přehled, jak vypadá třeba nová rozhledna na Velké Deštné nebo pevnosti v Josefově.

 3. proběhne taky nějaká prověrka na minulá témata (Ústecký a Liberecký kraj), ale o tom už víte.

   

Přírodopis
          Začali jsme další velkou skupinou obratlovců, ptáky. Další zápisy budou v e-mailu. Je to rozsáhlé téma, radím vám o důkladné učení se od začátku. Tento týden se dozvíme nové učivo o stavbě těla ptáků, rozmnožování.

 1. v učebnici str. 45 – 47 + následující stránky dle rozdělení ptáků (viz zápis)

 2. nainternetu vyhledejte veškeré ptáky, o kterých se učíme
   


Fyzika
Zůstaneme u jednoduchých strojů, tento týden probereme poslední – Kolo na hřídeli. Shrneme veškeré jednoduché stroje. A za týden bude prověrka.

 1. Páka str. 38 – 40

 2. Kladka str. 41 – 43

 3. Nakloněná rovina v uč. str. 45 – 46.

 4. Šroub v uč. str. 47 – 48.
   

Pracovní vyučování (zdraví vás vaše paní učitelka na pracko a Tv)

A protože Velikonoce jsou již za dveřmi a letos je budeme nejspíš trávit jinak, než obvykle, v bezpečí našich domovů, bude dobré si je i velikonočně nazdobit, ať se nám doma co nejvíce líbí.

 

Kluci si mohou uplést vlastní pomlázky: https://prozeny.blesk.cz/pleteni-pomlazky

 

Děvčata nabarvit pár vajíček přírodně: https://www.sklizeno.cz/o-nas/jak-na-prirodni-barveni-velikonocnich-vajicek/

 

A určitě nikdo se nebude zlobit za něco dobrého na stole: (u nás doma velmi oblíbené)

 

https://www.televizeseznam.cz/video/sladka-tecka/tvarohovy-dort-misa-313527?dop_ab=0&dop_source_zone_id=1&dop_req_id=L6dKmyKpbRd-202003212126&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=_var

 

Úkoly z pracovního vyučování jsou dobrovolné, ale posílám vám je jako recept na zahnání případné nudy a možnost příjemného trávení volného času s rodinou.

 

Chlubte se fotkami vašich výtvorů, budu na vás náležitě pyšná a uděláte mi velikou radost.


Tělesná výchova

Pohyb pro nás všechny je stále moc důležitý. Najděte si každý den chviličku na fyzickou aktivitu, protažení. Pracovní list vám vytisknu a dopište si vždy datum, kdo bude mít první list vyplněný a zašle mi fotografii na e-mail (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), vyhraje speciální cenu J. Budu velice ráda, když se všem podaří splnit do 20.4. Opět pečlivě uschovejte, budeme si vkládat do portfolií. Nezapomínejte na férové chování, který každý správný sportovec má. Pokud budete podvádět, podvedete hlavně sebe. Aby to bylo spravedlivé, i já si jeden list vytisknu a pojedu v tom s vámi ;)


 

8. ročník ZŠS


Veškerá práce je bude v e-mailu. Stále však platí:

Čtení
Pokračuj ve čtení v čítance. Povídej si s rodiči o velikonočních zvycích, pořekadlech, tradicích. A proč vlastně Velikonoce máme a proč je slavíme. Podívej se zde: https://living.iprima.cz/velikonoce/vite-proc-malujeme-vajicka-pleteme-pomlazku-co-znamenaji-velikonocni-tradice.
Čti cokoli dalšího z vlastního výběru
 
Řečová výchova
Vše piš na kus papíru, až se vrátíme do školy, vše mi ukážeš.
- slova od určitého písmene (Pponožka, pexeso, papír, penál, .....)
- z různých slov utvořit větu (kočka – Na okně seděla kočka. )
- vymýšlej slova od určité slabiky (proprocházka, dokdoktorka)
- vypiš alespoň 10 různých pohádkových postaviček (druhů ovoce, druhů zeleniny, druhu aut, českých zpěváků.....)
- dokonči věty (Táta včera...... Táta včera na venku, našel první sněženku.)
- vymysli věty podle druhu – věta tázací: Byl dneska venku?
                                       - věta oznamovací: Byl jsi dneska venku.
                                       - věta rozkazovací: Budeš zítra venku!  
- vysvětluj význam různých slov – meluzína, sádky, .... cokoli!
 
Psaní
Stále pokračuj v procvičování toho, co už umíš, tedy. Dobrým pomocníkem je stále https://skolakov.eu
- řazení slov dle abecedy
- slabiky dě, tě, ně, bě, pě, vě, mě
- u, ú, ů
- velká malá písmena ve vlastních jménech, názvech řek, měst, států, .....
- tvrdé měkké slabiky :-)
- počet slabik ve slově
 
Počty
- na https://skolakov.eunajdeš různá cvičení na procvičování +/- do 100 s přechodem, násobky č. 2 a 5, porovnávání atd. Pár příkladů (cca 10) napiš do sešitu
 

 1. Sčítání odčítání do 100 s přechodem https://skolakov.eu/matematika-2-trida/scitani-a-odcitani-do-100-b

 2. Procvičovat násobky čísla 2 https://skolakov.eu/matematika/2-trida/nasobeni-a-deleni/2/nasobky/prirazovani2.htm, nově 5.

 
Člověk a společnost
Husitské války– Kdo proti komu bojoval, Václav IV., Zikmund Lucemburský, husitské zbraně – veškeré informace další prostřednictvím e-mailu.
 
Člověk a příroda
Obojživelníci– dodělání zápisu, vyhledávání na netu, zástupci obojživelníků
 
 

OBČANSKÁ VÝCHOVA

https://www.youtube.com/watch?v=HVByXYVfv_8

 • do sešitu:

DOSPÍVÁNÍ

 • období mezi 10. a 18. rokem

= PUBERTA, je období, kdy přestáváme být dětmi a stávají se z nás dospělí.

ZMĚNY:

 • tělesné(ochlupení, změna hlasu, růst prsů, menstruace, poluce...)

 • duševní(změny nálad, podrážděnost...)

 • sociální(party vrstevníků, první lásky, brigády – vlastní peníze…