Základní škola a Praktická škola,
Rychnov nad Kněžnou, Kolowratská 485
 

Když je takový krásný den jako dnes, chce se jednomu až zpívat. A chtělo se. A nejen jednomu, ale hned dvaadvaceti žákům a studentům z odloučeného pracoviště na Láni. Poslední den před velikonočními prázdninami proběhla na Láni tradiční pěvecká přehlídka Duhový kanár. Zpěváci si připravili písničky známé i pro ostatní úplné novinky. Velmi povedená byla píseń Žabka a kytara, Grónská písnička nebo Housenka Emila. Za zmínku jistě stojí i dokonalé provedení písně Tereza v podání Pavla F. Odměnou za nebojácné výkony byl nejen potlesk diváků, ale také kanáří placka. Pro  zpěváky i diváky byl připraven ještě poslechový kviz a hudební pexeso. Nechyběla ani společná písnička a tanec. O překvapení na závěr se postarali kluci z IX. třídy, kteří si přinesli pomlázky a vyšlehali přítomné dívky a ženy. 
V pátek 12. 4. 2019 jme vyjeli my žáci a učitelé ze Základní školy a Praktické školy, Rychnov nad Kněžnou, Kolowratská na exkurzi do Častolovic. Letošní 19. Velikonoční výstava nás opět potěšila. Prohlédli jsme si různě naaranžované velikonoční dekorace, svou vůní nás přivábily hyacinty a narcisy, které byly v chodbě sokolovny naskládány v barevné kompozici na stěnách. Hlasovali jsme o krásné velikonoční vajíčko, prohlédli jsme si velikonoční tradice a obrázky, prošli jsme zahradou a vnímali krásy velikonočního zboží, které nabízeli prodejci. Potkali jsme spoustu kamarádů a všichni jsme se již naladili na velikonoční svátky. Děkujeme organizaci zahrádkářů z Častolovic za jejich nápady a každoroční snahu obohatit region o něco pěkného. Tak zase příští rok na viděnou!
Zvířata nás lidi provázejí životem už od nepaměti. Slýcháme o nich často v různých příslovích, rčeních a pořekadlech. Není tedy divu, že právě zvířata se stala hlavním tématem čtenářské soutěže na odloučeném pracovišti Českých bratří. Žáci tříd základní školy a střední praktické školy si vybrali dle svých čtenářských schopností různě obtížné texty doplněné obrázky. Po několikadenní přípravě před publikem přednesli, co s velkou pílí a snahou natrénovali. Mezi čtením nechyběla hudebně pohybová chvilka s tanečky v rytmu písní o zvířátkách. Všichni si tak připomněli probouzení se jarní přírody k novému životu. Čtenáři si odnášeli zasloužený potlesk, zápich zajíčka i záložku do své oblíbené knížky. 

Na konci března byla u nás ve škole soutěž ve zpěvu. Nejprve nás paní učitelka Pupsová uvítala a představila porotu. Potom jsme se rozezpívali a začali soutěžit. Nejdřív zpívala první třída, my deváťáci až na konec. Měla jsem hroznou trému, ale ten zážitek je nezapomenutelný. Když všichni dozpívali, porota vyhlásila vítěze. Ti dostali medaile a společně nám ještě zazpívali. Všichni se k nim postupně přidali. Tento rok se soutěž ve zpěvu opravdu povedla, byla zase trochu jiná, než loni, ale bavila mě. Takové akce mi budou příští rok, až budu na jiné škole, chybět. Nezapomenu na to, že to je legrace a chce velkou odvahu, postavit se před lidi a zpívat. Také jsem měla trému, opravdu velkou, ale stačí jenom překonat strach, a potom se to dá zvládnout, i když si myslíte, že to nezvládnete. Moc se mi to líbilo a příští rok se přijdu podívat, bude mi to opravdu chybět ze všeho nejvíce. (EM, 9. roč.)

      

Dne 21. 3. jsme se zúčastnili velmi zajímavé přednášky a besedy v knihovně v Kostelci nad Orlicí. Prohlédli jsme si pěkné obrázky ilustrátorky Sylvy Francové a seznámili jsme se s knihami, které ilustrovala. V dalším bloku jsme shlédli video o ostrově Borneu. Dozvěděli jsme se mnoho poznatků o nádherné přírodě a živočišném a rostlinném světě tohoto ostrova. V poslední části jsme popustili uzdu své fantazii a snažili se ve skupinkách temperovými barvami zachytit přírodní krásu Bornea. Beseda se nám moc líbila.

    

Které zoubky jsou veselé? No přeci ty zdravé! Abychom věděli, jak zoubky správně čistit a pečovat o ně, a že je netřeba se zubaře bát, nám přišli vysvětlit dvě sympatické budoucí zubařky. Viděli jsme obrázky zdravých, ale i nemocných zubů a dásní, objasnili jsme si, jaké druhy zubních kartáčků existují a jak je správně používat. Měli jsme možnost si vše naučené i vyzkoušet. Díky preventivnímu programu DM drogerie Veselé zoubky jsme dostali balíčky s kartáčkem, zubní pastou, žvýkačkami a přesýpacími hodinami. Tak nám nadšení snad vydrží a budeme se o zoubky správně starat i doma. 
 

    

    

V ZŠ a PRŠ, Rychnov nad Kněžnou, Kolowratská ulice proběhla zajímavá beseda o knize. Besedu uskutečnili manželé Vavříkovi, zástupci Nadačního fondu LEPŠÍ ŽIVOT.

Představili nám poutavé knihy, které nyní děti z naší školy čtou. Zároveň každý žák po přečtení vyplňuje Čtenářský dotazník. Ten se týká obsahu knihy a tím se každý čtenář ihned zapojí do soutěže, která napomáhá v rozvoji čtenářské gramotnosti.

      

       

Na čtvrtek 21. března připadá Světový den Downova syndromu, jinak také přezdívaný Ponožkový den. Oblečením rozdílných ponožek lidé vyjádří alespoň symbolicky podporu lidem postiženým Downovým syndromem.
Datum jednadvacátého března bylo vybráno symbolicky, jelikož Downův syndrom je způsoben trisomií, tedy ztrojením jednadvacátého chromozomu. A ponožky jako symbol jsou zvoleny proto, neboť když se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X, připomínající příčinu tohoto onemocnění, poruchu chromozomu X. Odlišnost ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s Downovým syndromem od těch zdravých.

Děkujeme paní Nadě Zemanové za informace, plakátky a krásné dárečky.


Krásnou Moranu, vyrobenou studenty ze střední školy, donesl průvod z Láně k řece Kněžné. Na mostě jsme Moranu zapálili a vhodili do vody. Symbolicky jsme se tak rozloučili se zimou a přivítali jaro.
V pátek  1. března 2019 jsme si užili v tělocvičně školy karneval. Masky byly opět velmi krásné. K vidění byly masky vězně, indiánů, makové panenky, jednoho z pohádkových veteránů, šašci, sněhulák atd. Předtančení na hudbu svatebního pochodu Mendelssohna – Bartholdyho  v maskách princů a princezen si připravila IX. třída. A pak už jsme se radovali a tancovali všichni dohromady. Děkujeme všem za dobrou náladu a krásné nápady, které jsme viděli na karnevalových kostýmech.
 
Žáci a pedagogové školy, odloučené pracoviště Českých Bratří

   

Planetárium, slovo, které se některým z nás špatně vyslovuje a vlastně ani přesně netušíme, co si pod ním představit. V úterý 5. března jsme se vypravili do Hradce Králové zjistit, co znamená.
Plni očekávání jsme se sešli před sedmou hodinou ranní na vlakovém nádraží v Rychnově nad Kněžnou. Už samotná jízda vlakem pro některé z nás byla zážitkem. Městskou hromadnou dopravou jsme dojeli do blízkosti Velkého náměstí, které jsme prošli křížem krážem a vyběhli a seběhli jsme nespočet schodů. To, co vidíme na vlastní oči, je vždy lepší než to, o čem se pouze učíme nad učebnicí. Už víme, kde je Bílá věž, Kostel sv. Ducha, Klicperovo divadlo i zimní stadion. Podívali jsme se i k soutoku, a už si navždy budeme pamatovat, že se v Hradci Králové vlévá řeka Orlice do řeky Labe, a že u jejich soutoku se můžeme o svačinu podělit s kachnami. Omrkli jsme i vodní elektrárnu zvanou „Hučák“.
Po krátké jízdě trolejbusem, procházce a rychlé svačině jsme se usadili spokojeně do pohodlných sedaček planetária a čekali, co se bude dít. Chvílemi jsme žasli nad spoustou hvězd, které se nad našimi hlavami rozzářily, chvílemi jsme „umírali“ strachem, že ta planeta, co se na plátně neustále zvětšuje, na nás za chvíli spadne. Pro pobavení a vesmírný průlet nám nakonec přednášky pan astronom pustil pohádku O medvědovi a tučňákovi. Tak už víme, že planetárium je celkem zajímavé a pohodlné místo.
Po cestě na vlakové nádraží na nás spadlo pár krupek, ale ani ty nám radost z výletu nezkazily. A už teď se moc těšíme, co dalšího si na nás paní učitelky vymyslí.       

      
 

„Čteme pro radost“, to je heslo naší školní soutěže ve čtení. A jak taková čtenářská soutěž probíhá? Každý žák měl za úkol přečíst ukázku z neznámého textu. Nabídka byla pestrá, odstupňovaná podle věku. Ti nejmenší četli ze svých čítanek, ostatní z knížek Abeceda není věda, Nevšední příběhy pro zvídavé kluky a holky, Julie mezi slovy a Myš dobré naděje. Porota pak každému čtenáři přidělila body a nejlepší čtenář z každého ročníku byl odměněn krásnou knížkou. A kdo letos zvítězil? No přece všichni. Porota sice vyhodnotila nejlepší čtenáře, ale každý, kdo překonal trému a dokázal nahlas přečíst ukázku z knížky před celou školou, byl vítězem.

                

               

             

             

V pondělí ráno jsme šli na Láň, kde jsme měli zimní výcvik. Ve třídě nás přivítala paní učitelka Iveta. Nejprve jsme si ukazovali přes interaktivní tabuli, kteří ptáci u nás přezimují, pak jsme doplňovali pracovní list a lepili jsme. Po svačině jsme šli ven na procházku poznávat, kde ptáčci přezimují a kde přes zimu jedí. V úterý ráno jsme si říkali, co patří do zimního ročního období.  Paní učitelka ukazovala, co patří do zimních sportů, potom jsme ve družstvech doplňovali do pracovního papíru, které roční období máme rádi a které dny jsou zimní. Po svačině jsme si udělali malou procházku. Šli jsme se podívat na zimní stadion na bruslení na ledu. Ve středu ráno jsme si ukazovali, co si oblékáme přes zimu, po svačině jsme šli na zahradu soutěžit. Ve čtvrtek jsme měli malou pauzu, šli jsme si odpočinout na praxi. V pátek jsme si na interaktivní tabuli prohlíželi fotky ze zimního výcviku a opakovali, co jsme všechno dělali. Po svačině jsme výcvik ukončili. Paní učitelka Iveta nám rozdala diplomy a malou odměnu a nakonec nás všechny vyfotila s diplomem. (AK, 2. roč. PrŠ)

    

    

Základní škola a Praktická škola
Rychnov nad Kněžnou
Kolowratská 485

Zápis do školy
od 1. 4. 2019 do konce června 2018
 
Jsme základní a střední školou zřízenou dle § 16, odst. 9 Školského zákona, která je určena pro vzdělávání žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami.
Součástí školy je: základní škola, základní škola speciální, střední škola praktická jednoletá, střední škola praktická dvouletá a školní družina.
 
Přednosti školy:
·         Malá rodinná škola, nadstandartní služby
·         Malý počet žáků ve třídách, kvalitní individuální práce
·         Speciální pedagogové, osobní asistenti, asistenti pedagoga
·         Učivo dle RVP ZV – základní školy, individuální vzdělávací plány
·         Činnostní učení
·         Kliničtí logopedové
·         Střední škola praktická – předprofesní příprava
·         Možnost pokračovat ve studiu na středních školách
 
 
K zápisu si přineste:
·         Rodný list dítěte
·         Žádost rodičů o přijetí do školy
·         Doporučení k zařazení ze SPC nebo PPP
·         Potvrzení od lékaře /při přihlašování do Základní školy speciální/
 
 
Kontakty:Mgr. Monika Čapková
                494 634 203
                728 941 931