Základní škola a Praktická škola,
Rychnov nad Kněžnou, Kolowratská 485
 

Ve čtvrtek 10.října se naši žáci 2. stupně vydali do Muzea a galerie Orlických hor, aby se seznámili s výtvartnou technikou zvanou linoryt. Pro některé z našich žáků to byla novinka, někteří už věděli, co je čeká. Linoryt je grafická technika tisku z výšky. A jak to vypadá a probíhá? Prvním úkolem žáků bylo vybrat si šablonu - tedy obrázek, který se každému nejvíce líbil a který měla paní z muzea pro nás předem připravený. Pak děti dostaly lino o velikosti dopisní obálky a rýtka. Paní všechny vybízela ke zvýšené pozornosti, aby si děti neublížily. Každý si položil šablonu na lino a tužkou svůj obrázek obkreslil. Nejčastějším motivem byla zvířata - vlci vyjící na měsíc, ještěrky i oblíbení jednorožci. Obkreslený obrázek bylo potřeba vyrít do lina - odtud slovo linoryt. Práce to byla titěrná, mravenčí, ale žáci se práce nebáli a zabrali se do díla s velkým zaujetím. Jakmile byl obrázek vyrytý, stačilo válečkem nanést černou barvu a obtisknout linoryt na papír. V tu chvíli se objevily opravdu velmi zdrařilé obrázky, no posuďte sami! Práce byla zajímavá a díla velmi zdrařilá. Byla to zase jedna z velmi podařených návštěv našeho Muzea v Rychnově. Děkujeme!