Pedagogičtí pracovníci naší školy se rozhodli podpořit a připojit se k profesní stávce z důvodů neutěšené situace (nejen finanční) ve školství.
Připojí se formou omezeného provozu školy.

Ve čtvrtek 10.října se naši žáci 2. stupně vydali do Muzea a galerie Orlických hor, aby se seznámili s výtvartnou technikou zvanou linoryt. Pro některé z našich žáků to byla novinka, někteří už věděli, co je čeká. Linoryt je grafická technika tisku z výšky. A jak to vypadá a probíhá? Prvním úkolem žáků bylo vybrat si šablonu - tedy obrázek, který se každému nejvíce líbil a který měla paní z muzea pro nás předem připravený. Pak děti dostaly lino o velikosti dopisní obálky a rýtka. Paní všechny vybízela ke zvýšené pozornosti, aby si děti neublížily. Každý si položil šablonu na lino a tužkou svůj obrázek obkreslil. Nejčastějším motivem byla zvířata - vlci vyjící na měsíc, ještěrky i oblíbení jednorožci. Obkreslený obrázek bylo potřeba vyrít do lina - odtud slovo linoryt. Práce to byla titěrná, mravenčí, ale žáci se práce nebáli a zabrali se do díla s velkým zaujetím. Jakmile byl obrázek vyrytý, stačilo válečkem nanést černou barvu a obtisknout linoryt na papír. V tu chvíli se objevily opravdu velmi zdrařilé obrázky, no posuďte sami! Práce byla zajímavá a díla velmi zdrařilá. Byla to zase jedna z velmi podařených návštěv našeho Muzea v Rychnově. Děkujeme!

V pátek 4. října vyjeli žáci a učitelky ze Základní školy a Praktické školy, Rychnov nad Kněžnou, Kolowratská, odloučené pracoviště na Láni,natradiční podzimní zahrádkářskou výstavu „Zahrada východních Čech“ v Častolovicích. Každý rok nám zde umožňují shlédnout krásu vypěstovaných květin a plodin našeho regionu. Oblíbenou součástí je hlasovací lístek o nejhezčí aranžování. V prostorách zahrady byla k vidění zahradní i zemědělská technika. Ve venkovních stanech nám chovatelé nabídli ukázku svých činnosti a žáci místní základní školy výtvarné práce s podzimní tématikou. Nechyběl ani stánkový prodej s rozmanitým zbožím včetně občerstvení. Celá výstava se nám líbila. Všem pěstitelům i organizátorům velké díky za tolik krásy a náročnou práci.
V pátek 27. září se žáci ZŠ Kostelec nad Orlicí vydali do tajemné Kolumbie. V rámci projektu Planeta Země 3000 proběhlo v místním Kulturním domě SK Rabštejn zajímavé promítání sestavené z autentických záběrů cestovatele a dobrodruha Adama Lelka. Dozvěděli jsme se, že Kolumbie už není vnímána jako nebezpečná země plná drog a násilí.  V názorných animacích jsme se ocitli uprostřed malovaných ulic, na kurzu rytmické salsy, v pralese mezi kolibříky, ochutnali jsme výbornou kávu a delikatesy kolumbijské kuchyně.  Zažili jsme nejedno dobrodružství a povzbuzující poznání.