Ve čtvrtek 10.října se naši žáci 2. stupně vydali do Muzea a galerie Orlických hor, aby se seznámili s výtvartnou technikou zvanou linoryt. Pro některé z našich žáků to byla novinka, někteří už věděli, co je čeká. Linoryt je grafická technika tisku z výšky. A jak to vypadá a probíhá? Prvním úkolem žáků bylo vybrat si šablonu - tedy obrázek, který se každému nejvíce líbil a který měla paní z muzea pro nás předem připravený. Pak děti dostaly lino o velikosti dopisní obálky a rýtka. Paní všechny vybízela ke zvýšené pozornosti, aby si děti neublížily. Každý si položil šablonu na lino a tužkou svůj obrázek obkreslil. Nejčastějším motivem byla zvířata - vlci vyjící na měsíc, ještěrky i oblíbení jednorožci. Obkreslený obrázek bylo potřeba vyrít do lina - odtud slovo linoryt. Práce to byla titěrná, mravenčí, ale žáci se práce nebáli a zabrali se do díla s velkým zaujetím. Jakmile byl obrázek vyrytý, stačilo válečkem nanést černou barvu a obtisknout linoryt na papír. V tu chvíli se objevily opravdu velmi zdrařilé obrázky, no posuďte sami! Práce byla zajímavá a díla velmi zdrařilá. Byla to zase jedna z velmi podařených návštěv našeho Muzea v Rychnově. Děkujeme!

V pátek 4. října vyjeli žáci a učitelky ze Základní školy a Praktické školy, Rychnov nad Kněžnou, Kolowratská, odloučené pracoviště na Láni,natradiční podzimní zahrádkářskou výstavu „Zahrada východních Čech“ v Častolovicích. Každý rok nám zde umožňují shlédnout krásu vypěstovaných květin a plodin našeho regionu. Oblíbenou součástí je hlasovací lístek o nejhezčí aranžování. V prostorách zahrady byla k vidění zahradní i zemědělská technika. Ve venkovních stanech nám chovatelé nabídli ukázku svých činnosti a žáci místní základní školy výtvarné práce s podzimní tématikou. Nechyběl ani stánkový prodej s rozmanitým zbožím včetně občerstvení. Celá výstava se nám líbila. Všem pěstitelům i organizátorům velké díky za tolik krásy a náročnou práci.
Desetiboj Kostelec nad Orlicí
Ve čtvrtek 19. září jsme se vydali do Kostelce nad Orlicí, kde nás čekal každoroční Desetiboj. Někteří jeli poprvé, někteří jsou již ostřílenými sportovci, kteří se poctivě připravovali. Počasí nám po ránu moc nepřálo. Byla zima, dokonce i pěkně mrzlo. Nám ale naštěstí úsměv na rtech nezamrzl. Naopak.
Po příchodu do areálu kosteleckého koupaliště jsme se potkali s našimi kamarády z Kostelce nad Orlicí, Dobrušky a z Rokytnice v Orlických horách. Také nás tu překvapily děti z Indie, Ukrajiny a z dalších zemí, které navštěvují volnočasové centrum v Pobytovém středisku v Kostelci. Po přivítání jsme byli rozděleni na mladší a starší žáky, vytvořili jsme tříčlenná družstva. Paní učitelky pro nás připravily hod na plechovky, šipky, postřehový závod, chytání míčku, slalom, skákání v pytli a další disciplíny. Procvičili jsme nejen svaly, ale i hlavičky při poznávání dopravních značek. Po skončení závodu bylo vyhlášení výherních družstev. Naše škola ZŠ Kolowratská, Rychnov nad Kněžnou, se v kategorii mladších žáků umístila na 3. místě, v kategorii starších žáků také na 3. místě. Odnesli jsme si krásné ceny nejenom pro sebe, ale i pro naši školu. Všem zúčastněným gratulujeme a těšíme se již teď na příští rok!

Ve čtvrtek před pátkem třináctého jsme se celí natěšení vypravili do Muzea a galerie Orlických hor. Tentokrát si pro nás muzejní pedagožka Martina Marxová připravila program „Cestou necestou po městech v minulosti“. Ačkoli byli zpočátku někteří naši žáci tématem trochu zaskočeni, program byl jako vždy úžasný. Poznávání reálných měst našeho okolí podle map a historických obrázků a stavění měst vlastních žáky nadchlo. Chytlo je to dokonce tak, že jsme tak tak stihli včas odejít, aby jim neujely autobusy domů. Moc děkujeme a těšíme se na další spolupráci.